پانوشت

۴ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) – مسعود شایگان:

۱۳ تبر ۱۳۸۲ آیت الله مصباح یزدی که چندین هفته متوالی به سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران می پرداخت سخنانی بر زبان آورد که تا هفته ها به یکی از بحث های تنش آمیز آن روزها تبدیل شد و تنور مطبوعات را به قدری داغ کرد  که حسین شریعتمداری نیز در مقاله ای که در کیهان منتشر شد به این سخنان آیت الله اعتراض کرد و البته پس از آن بود که سخنرانی های وی پیش از خطبه های نماز جمعه نیز قطع گردید.

آنچه در این ماجرا  اهمیت بیشتری دارد بخشی از سخنان ایشان است که چند روز بعد در توجیه انتقادات قبلی خود خود ارائه کرد و البته شاید برای بسیاری از خوانندگانی که برای اولین بار این سخنان را می خوانند تعجب آور باشد زیرا که آیت الله این بار در دفاع از خود حرفهایی را بر زبان آورد که امروز اصولگرایان منتقد از آن برای توجیه انتقادات خود از دولت و… می زنند.

ماجرا چه بود: آیت الله مصباح در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۸۲ ضمن مذموم دانستن حیله های ربا و ربا خواری گفته بود:

«پیش از انقلاب صریحا فرموده بود حیله های شرعی به هر شکلش حرام است اما متاسفانه امروز نظام جمهوری اسلامی ما از رباخوارترین نظام های عالم شده است.»

او در ادامه به نرخ سود بانک های دنیا اشاره کرده بود اما دو هفته بعد در همان تریبون گفت که منظورش از نظام، نظام اقتصادی بوده است که هم مربوط به بازار و مردم می شود هم اعمال بانک ها.

پس از این سخنان بود که تریبون های مختلف شروع به انتقاد از مصباح یزدی کردند تا جایی که شریعتمداری نیز به میدان وارد شد و ضمن تاکید بر نقش برجسته و والای آیت الله مصباح یزدی اثر تحلیل ایشان بر پایه اطلاعات غیر واقعی یا خطای ایشان در سخن راندن  را بسیار بزرگ دانست و اظهار نظر وی را در این مورد اظهار نظری غلط قلمداد کرد.

اما ورای این سخنان آیت الله مصباح در دفاع از حرف خویش که موضوع این نوشتار نیست بخش دیگری از سخنان ایشان در برابر کسانی که می گفتند شرایط کشور ویژه و خطرناک است و الان وقت گفتن این سخنان نیست در نوع خود بسیار قابل توجه است.

وی در سخنانی که در روزهای ۲۷ تیر و ۲۱ مرداد همان سال ایراد شد، گفته بود:

«انتظار این که ما جو آرامی پیدا بکنیم تا به انتقاد بپردازیم این خواب و خیال است بالاخره هر روز یک پیشامدی است… ما مسائل بین المللی هم داریم می گویند حرف نزنید که آمریکا آمده در خلیج فارس، آمریکا در کنار ماست، در عراق است، در افغانستان است نمی دانم چنین و چنان است حرف نزنید برای اینکه اوضاع باید آرام باشد اگر آرام نباشد دشمن ما را تهدید می کند خوب پس چه وقت باید انتقاد  کرد؟»

ایشان در بخش دیگری از سخنانش هم می فرمایند:

«آن نظامی که هشدار دهنده نداشته باشد آن نظامی که دریچه احتیاط نداشته باشد منفجر خواهد شد برای دیگ بخار هم یک دریچه احتیاط می گذارند. هر کس حرفی بزند بگویند این خلاف نظام است تضعیف نظام است. کدام نظام؟ مگر نظام مساوی با دولت است؟ مگر نظام مساوی با چند وزیر است؟ این چه ربطی به نظام اسلامی دارد؟ متصدیان امر خیانت کردند چه ربطی به  اصل نظام دارد؟»

آیت الله مصباح سخنانی را بر زبان آورد که منتقدان آیت الله امروز برای توجیه انتقادات خود به دولت و… به زیان می آورند با این تفاوت که این روزها شاگردان آیت الله نه تنها بر طریق سخنان آن روز مرادشان راه نمی روند بلکه منتقدان را به زیر تیغ تخریب به خاطر انتقاداتشان گرفته و آنها را بی بصیرت های زمان نشناس می نامند!

از جمله این منتقدان که مورد هجمه شدید ظرفداران آیت الله مصباح قرار گرفته، علی مطهری است که او هم انتقاد از دولت و نظام را وظیفه دلسوزان می داند هرچند که ممکن است دشمنان هم از این نقدها سوء استفاده کنند. چنانچه می گوید:

«تا زمانی که انقلاب اسلامی و آرمان‌هایش و خصوصا آرمان آزادی فلسطین زنده است، تحریم‌ها هم وجود خواهد داشت و بی‌بی‌سی و صدای آمریکا هم از هرگونه انتقادی از دولت و سایر ارکان نظام اظهار شادی می‌کنند، گرچه از دل با آن مخالف هستند، چون موجب اصلاح امور می‌شود، حتی بهانه‌گیری سلطه‌گران غربی در مساله انرژی هسته‌یی ناشی از پایبندی ما به آرمان فلسطین است. والا نه قطعنامه‌ای در کار بود و نه حساسیتی، پس فشار خارجی از قبیل تحریم‌ها و نقشه‌ها برای براندازی نظام جمهوری اسلامی همیشه هست و انتها ندارد.»

که البته موضع پسندیده ای است. اما باید از طرفداران آیت الله مصباح پرسید که چرا نقد اشکالات ساختاری و موردی در نظام برای آیت الله مصباح خوب و برای دیگران بد است؟مگر نه این که بازگویی مشکلات در قالب انتقاد می تواند به مثابه راه احتیاطی برای همه مسئولین کشور باشد؟اگر این گونه است(که هست) انتقاد نه تنها بازی در زمین دشمن نیست که راهنمایی است برای اصلاح امور.

منبع نقل قول ها:

گفتمان مصباح (گزارشی از زندگانی علمی و سیاسی آیت الله مصباح یزدی)، رضا صنعتی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، ۱۳۸۷

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ تیر ۹۲ ، ۰۱:۴۳
مسعود شایگان


«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) – مسعود شایگان:

این نوشته نه نوشته ای سیاسی است و نه کینه ای برآمده از دعواهای قبیله ای گروههای سیاسی. رنجنامه ای است برای موکلانی که چشم به هرم سبز خیابان سبز بهارستان بسته اند تا مگر دردی از آنها دوا کند برای وکیلانی که این روزها دغدغه شان نه ملت که جای دیگری است!

اما ماجرا چیست؟

بگذارید این داستان را از روزهایی پیشین آغاز کنیم از ۲۰ شهریور سال ۱۳۸۹ که حمید رسایی نماینده تهران پس از جار و جنجال های پیش آمده بر سر تعطیلی سه روز عید فطر با انتشار یادداشتی به تعطیلات زیاد دوستانش در مجلس شورا اعتراض کرده و نوشته بود: «واقعیت تلخ است اما نمی‌توان انکارش کرد و عیب بودن تعطیلات یک ماهه ما نمایندگان یک واقعیت تلخ است. تا ما نمایندگان مجلس نسبت به حذف این تبعیض آشکار از آیین نامه داخلی که از مجلس سوم پایه گذاری شده، اقدام نکنیم، مردم نیز بسیاری از داد و فریادهای ما را حمل بر غرض ورزی و سیاسی کاری می‌کنند.»

این صدا گرچه آن روز نشنیده گرفته شد، اما پس از چندی ماجرای تسهیلات مجلس شورا به نمایندگان در ابتدای هر دوره نیز سر و صدای رسانه ها را بلند کرد. که البته به این مورد باید طرح موسوم به مادام العمر شدن حقوق نمایندگان را نیز اضافه کرد.

اما این پایان ماجرای غم انگیز اشرافیت در مجلس شورای اسلامی اصولگرا نبود چرا که دیروز در میان بهت و حیرت ناظران خبر از امضای طرحی عجیب توسط برخی از نمایندگان مجلس بر روی سایت های خبری قرار گرفت که یقینا اگر تاریخ بالای خبر نبود، می توانستید آن را به نمایندگان مجلس شورای ملی عصر پهلوی هم نسبت دهید!

اما این طرح چیست؟ پنام این طرح استمرار حقوق مکتسبه غیرمالی نمایندگان است و در آن اجازه حمل سلاح، پاویون و طرح ترافیک به نمایندگان داده می شود. احمد بخشایش اردستانی با ذکر این مواردگفته است که «البته نماینده ها باید هزینه این طرح ها را خود بپردازند و تاکید کرده است که این طرح هیچ بار مالی ندارد. با وجودی که این طرح امتیاز خاصی برای نمایندگان ندارد ولی بیشتر نمایندگان سابق به دنبال آن هستند تا استفاده از این امکانات برای آن‌ها استمرار یابد؛ طرحی که در آن هیچ‌گونه فواید مالی نیست.»

اردستانی البته هیچ توضیحی نداده که اگر این طرح امتیازات خاصی ندارد پس به چه دلیل  برخی از نمایندگان سابق و حاضر در مجلس به دنبال تصویب آن هستند؟!

لازم به توضیح نمی باشد که این یادداشت در پی ذم این نماینده یا دیگر نماینده های طراح این طرح نبوده و نیست، بلکه تلنگری است به ما که چگونه با کوتاه آمدن و بی تفاوت گذشتن از کنار ویژه خواری های برخی نمایندگان باعث شده ایم، هم و غم آنان معطوف به مسائلی چون مجوز اسلحه شود!

نمایندگان محترم مجلس اما حق دارند که فکر و ذکرشان این قبیل طرح ها باشد چرا که ساعتی در میان حمل و نقل عمومی له نشده اند و دقیقه ای مجبور نیستند غصه نان و مسکن داشته باشند!

نکته پایانی اما؛ در مورد اظهار نگرانی نماینده مذکور برای جان برخی نمایندگان است! حمله به نماینده ها و شهادت آنان اما قصه ای است که به شما نمی چسبد این قصه به هفت تیری ها می چسبد نه شما که غصه تان شده است طرح ترافیک و پاویون!۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ تیر ۹۲ ، ۰۲:۵۱
مسعود شایگان

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) - مسعود شایگان:

انقلابی گری و دم از انقلاب زدن این روزها برای عده ای تبدیل به مفری برای فرار از پاسخگویی در مقابل عملکردشان شده است. روزنامه کیهان و مدیر مسئول آن نیز از جمله پایگاههای و افرادی هستند که بنا بر تصور عده ای چون بصیرت افزایی کرده اند، پس انتقاد از آنها توسط بصیرت یافتگان این روزنامه به انتقام و حمله تعبیر می شود و هر نقدی از آن جناب مستطاب به منزله تیری است بر پیکر انقلاب!

اما موضوع این نوشتار نه محتوای کیهان و نه سخنان مدیرمسئول محترم آن است بلکه واجد نکته ای است که پیش از این شاید بدان پرداخته نشده باشد. موسسه کیهان علاوه بر روزنامه دارای مجلات هفتگی و ماهانه ای نیز هست که البته در پس نام این روزنامه به گوشه ای خزیده اند و تا مانند کیهان کاریکاتور خبر توقیف آنها به گوش نرسد نام آنها نیز از پرده برون نمی افتد و به جای خاک خورده اش در گوشه ای از دکه های روزنامه فروشی بسنده می کند.

آنچه بیش تر از هر چیزی در نگاه ابتدایی به این گروه مجلات به چشم می خورد ظاهر گرافیکی به شدت نازل و کیفیت اعصاب خردکننده ای است که انسان را حتی از انداختن نگاهی اجمالی به آن منصرف می کند گرچه این نکته خود مساله بزرگی است و مشخص نیست که چرا برادر شریعتمداری حاضر به عوض کردن و قابل تحمل تر کردن آن نیست(و شاید آن را اسراف می داند) اما نکته مهم تر محتوای به شدت سطح پایین برخی از این مجلات از جمله «زن روز» و «کیهان فرهنگی» می باشد. در زمانه ای که اصلاح طلبان وطنی و غیروطنی روز به روز طرح و سلیقه و نشریه خود را روزآمد می کنند و بر غنای محتوایی و جلای ظاهری آن می افزایند، اصرار غیرقابل توجیه حسین شریعتمداری برای عدم تحول در زیر مجموعه متبوعش به چه دلیل است؟

البته در میان نویسندگان و دست اندرکاران نشریات کیهان هستند افراد هنرمند و صاحب سلیقه ای که در صورت حمایت مدیریت موسسه می توانند نشریات عمیق تر و پرمخاطب تری منتشر کنند. به عنوان مثال نشریه «طنز و کاریکاتور» به سردبیری هنرمند انقلابی چون مسعود شجاعی طباطبایی که شهرت و اعتبار جهانی دارد، آیا نمی تواند بهتر از این باشد؟

انتقاد از کیهان حتما مختص به وطن فروشان و اصلاح طلبان و… نیست. آقای شریعتمداری باید از هاله قدسی بیرون آیند و به این سوال پاسخ دهند که بر این گونه نشریه و روزنامه اداره کردن جز اسراف از بیت المال نام دیگری می توان نهاد؟ بگذریم از کتاب های منتشره توسط موسسه کیهان که آن مثنوی هزار من می طلبد!

البته مشکلِ اصلی کیهان؛ ظاهر آن نیست، چرا که نشریات کیهان همچنان که ظاهر کهنه ای دارند، افکار کهنه ای را هم نشر می دهند. شاید باید کیهان از بیخ و بن و از رأس تا قاعده تغییر کند تا بتواند در ظاهر و محتوا روزآمد و مفید شود. البته قرار نیست کیهان حرف های مدرن شبیه اصلاحطلبان را بزند، بلکه باید حرف دل مردم را بزند چون از بیت المال ارتزاق می کند و مدیرمسئول آن عنوان «سرپرست موسسه کیهان» و نماینده رهبری را یدک می کشد و خودش را رسانه نظام می داند. 


این مطلب در تابناک

عصر ایران

ایسنا

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ تیر ۹۲ ، ۰۲:۲۸
مسعود شایگان

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) – مسعود شایگان:

در زمانه ای که جست وجو گران نمایشگاه کتاب چند سالی است که اثری از کتاب های شهید بهشتی در نمایشگاه نمی بینند و بهشتی به تصویری برای شب شهادتش و مستندهای دهه فجر تبدیل شده است دم زدن از نیمه گمشده بهشتی به مثابه سیئه ای نابخشودنی و انحرافی عمیق در تفکر است!

دبیر کل حزب جمهوری اسلامی که سالیانی را در غربت هامبورگ گذراند پس از انقلاب و تنها چند صباجی از آن غربت درآمد. هنوز آتش انقلابی گری انقلابیون فرو ننشسته بود که مرگ بر بهشتی شعار حامیان بنی صدر شد، روزی دیگر “راسپوتین انقلاب” لقب گرفت و روزی هم عوام جاهل و خواص مغرض، قتل آیت الله طالقانی را به او نسبت دادند و در کوچه ها فریاد، “مرگ بر …” سر دادند.

اما شهادت بهشتی او را از مظلومیت در نیاورد که بر غربتش افزود. شاید بپرسید اکنون که نه دیگر شعار علیه بهشتی داده می شود و نه قاتل طالقانی پنداشته می شود پس چگونه می توان ادعا کرد که بهشتی هنوز مظلوم است؟ انگیزه نوشتن این متن که همان دلیل غربت بیش تر بهشتی است مستند به کدامین گناه صدا و سیما بود که در شب ۷ تیر به گرامیداشت شهید بهشتی پرداخت و باز نیمه ای از بهشتی در پس نیمه دیگرش مغفول ماند و نادیده گرفته شد.

این متن پرداختن به وجوهی است که نه تنها پنهان مانده است بلکه گویی دم زدن از آنها نیز به گناهی نابخشودنی تبدیل شده است و گویندگان آن چنان شماتت می شوند که انگار نه انگار این سخنان متعلق به همان فردی است که خود “یک ملت” نامیده شد.

۱-       آزادند نظر خود را بگویند

بهشتی در اویل انقلاب که بحث از آزادی بحث نماز جمعه و منبرها بود این گونه می گفت:

“نظر کلى حزب جمهورى اسلامى در این زمینه روشن است: در جامعه اسلامى، همه افراد گروه‏ها، هر چند مخالف اسلام باشند، امکان دارند رأى و نظر خود را بیان کنند. حزب جمهورى اسلامى معتقد است که باید در محیط اجتماعى سالم، افراد و گروه‏ها توانایى اظهارنظر خودشان را درباره مسایل مختلف داشته باشند. حتى اگر نظراتشان مخالف نظر انقلاب اسلامى ماست.”

و نیز می گفت: “من صریحاً عرض مى‏کنم در جمهورى اسلامى باید بنا را بر این بگذاریم که تلاش کنیم اکثریت جامعة ما قدرت و توان لازم را براى با هم نشستن، ایستادن، راه رفتن، به گفت‌وگو و کاوش مشترک پرداختن و به نتایج قابل قبول براى همه رسیدن، بیابد. این باید بناى اصلى باشد. این حال و هوایى که الآن ما داریم، حال و هواى مناسبى نیست. حال و هوا، حال و هوایى است که خطر سوءاستفادة دشمن را روزبه‌روز افزون‏تر مى‏کند.”

۲-       شوم ترین بنا

بهشتی حق را معیار می داند نه اشخاص او در نظام اسلامی فقط یک فرد را بری از انتقاد شدن می داند  و آن هم خداست. عدم حق انتقاد به واسطه اینکه یکی امیر است و دیگر شهروند عادی در قاموس آیت الله راه ندارد! چنان چه می گوید:

“آقایى کار خلافى می‌‏کند و فردى عامی‌ به او می‌‏گوید آقا، این کار شما خلاف است؛ چرا کردى؟ پاسخ می‌‏شنود: «برو! عالم را با جاهل بحثى نیست.» بنده خدا هم سرش را زیر می‌‏اندازد و می‌‏رود. امیر مرتکب خلافى می‌‏شود؛ یک فرد عادى به او می‌‏گوید آقا، چرا این خلاف را کردى؟ پاسخ می‌‏شنود: «پس انضباط اجتماعى کجا رفته! به من می‌‏گویند مافوق و به تو می‌‏گویند مادون. مادون را با مافوق بحثى نیست!» برو بابا با آن علمت اى عالم! برو بابا اى رئیس و مافوق با آن انضباط تشکیلاتى‏‌ات! برو کشکت را بساب! اینها به درد اسلام نمی‌‏خورد. به تو می‌‏گویند عالم، نمی‌‏گویند معصوم؛ به تو می‌‏گویند مافوق، نمی‌‏گویند معصوم. در نظام اسلامی‌ فقط یک مقام غیر مسئول است که آن هم خداست. اوست که: «لا یسئل عما یفعل و هم یسئلون»(۳۸)؛ بقیه همه مسئول‌اند. پیغمبر و امام هم در آن درجاتى که غیر مسئول‌اند به دلیل اعتقاد به عصمت آنهاست؛ اما این چه ربطى دارد به دیگران؟ بقیه همه مسئول‌اند. هیچ زیربناى اجتماعى از آن زیربناى شوم خطرناکتر نیست که انسانى، یا انسانهایى، بتوانند هر چه می‌‏خواهند بکند بی‌‏آنکه بشود بر آنها خرده گرفت و بی‌‏آنکه بشود از آنها بازخواست کرد. مسئولیت در جامعه اسلامى مسئولیت متقابل است. همه نسبت به یکدیگر مسئول‌اند. «کُلّکُم راع و کلّکم مسئولٌ عَن رعیة.»”

۳-       ساده بیایید و بروید! طاغوتی نشوید

بهشتی بر لزوم وجود فقیه در راس حکومت اسلامی تاکید می کند اما به شدت هشدار می دهد از فاصله گرفتن از مردم و طاغوتی شدن:

“علماى اسلام اگر در مقام ولایت دنیاطلبى کردند، اگر اخلاقشان اخلاق طاغوتى شد، اگر این‌هایى که تا قبل از ولایت فقیه با مردم خاکى و متواضع بودند حالا براى مردم قیافه گرفتند و حرکت کردند و نشست و برخاست کردند، اگر در رفت‌وآمدهایشان بوق و کرنا و اسکورت و پس‌برو پیش‌بیا پیدا کردند، اگر به جاى اینکه در خانه‌هایشان بنشینند کاخ‌‏نشین شدند، اگر گارد براى خود درست کردند، اگر از این کارها کردند، من اصلاً می‌گویم اینها فقیه جامع‌‌الشرایط نیستند تا ولایت داشته باشند!”

او اما در ادامه ترور شهید مطهری را عاملی می داند که مردم از مسئولین بخواهند که با محافظ رفت و آمد کنند و محافظین مراقب آنها باشند. بهشتی این وضع را سوهان روح می داند و تاکید می کند که نباید این گونه بماند و باید به حالت عادی بازگردیم:

“ما این را نخواسته بودیم. اصلاً نخواسته بودیم. از آن هم بیزار هستیم. منهاى این قسمت، دیگر بقیه کارهاى ما می‌تواند عادى و معمولى باشد. همه چیز آن معمولى باشد. این گوشه را هم باید معمولى کنیم. نمی‌شود که به این صورت بماند. من اصلاً می‌ترسم این مسأله ما را منحرف کند….من الان در رابطه با خودمان همین را می‌گویم. عرض کردم که امیدوارم به زودى بتوانیم این مسأله را تمام کنیم. اگر هم حادثه‏‌اى پیش بیاید هیچ طور نمی‌شود! ما به افتخار شهادت می‌رسیم، و این سعادت ماست! جامعه هم جاى ما را پر خواهد کرد. دیگران مسئولیت‌هاى ما را به عهده خواهند گرفت. من با تمام وجودم از این گوشه انحرافى اضطرارى که الان در زندگى‏‌ام و روابطم با مردم پیش آمده بیزار هستم.”

اینک باید بگویم که بهشتی محبوب است اما نه تصویر کامل بهشتی!

سالهاست که تصویر مخدوش و مغشوش بهشتی برای ما نمایش داده شده و نیمه دیگر بهشتی در پشت درهای صدا و سیما و کتابها و ذهن ها جامانده است!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۲ ، ۰۲:۲۲
مسعود شایگان