پانوشت

تحریم ها،روندی غیرسازنده و غیرانسانی

شنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۲، ۰۴:۰۵ ب.ظ

ترجمه ای آزاد از الجزیره برای ضمیمه هفتگی روزنامه فرهیختگان(دوره سابق)
 تاریخچه تحریم های بین المللی علیه کشورها نشان می دهد که این تحریم ها ضعیف تر از آن است که بتوان از آن راضی بود و به عنوان اهرمی موثر بر آن تکیه نمود.از تحریم های وضع شده آمریکا علیه ژاپن پیش از جنگ جهانی دوم تا نمونه های جدیدتر آن مانند ایران،عراق و سودان.
هیچ کدام از این موارد نمونه های مستحکمی برای اثبات این مساله نیستند که دولت های وضع کننده آن با وضع این تحریم ها توانسته اند با وضع آنها به اهداف خود برسند.دهها نمونه از این تحریم ها ثابت می کند که نه تنها به نتیجه دلخواه ختم نشدند بلکه فاجعه هایی را نیز ب وجود آورده اند.جان باختن هزاران نفر در عراق در زمان بیل کلینتون تا کمبود مواد دارویی در ایران همه نمونه هایی از این فجایع هستند.در مجموع می توان گفت که تحریم ا تاریخچه وحشتناکی در زمینه پدید آوردن این گونه از فجایع دارند.
با این حال اکما آمریکا و فرانسه هنوز به وضع تحریم های جدیدی علیه سوریه می اندیشند.حتی کنگره آمریکا در تلاش است تا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع نماید.در واقع کم تر هفته ای می گذرد که در آن آمریکا به فکر تحریم بیش تر بر ایران نیاندیشیده باشد.

کره شمالی اکنون و پس از مدت طولانی که از تحریم شدنش می گذرد در منفورترین وضعیت خود قرار دارد.ایالات متحده به تازگی اعلام کرده است که تحریم هایی را علیه زیمباوه به خاطر نارضایتی از نتایج انتخابات آن کشور وضع خواهد کرد.
علی رغم تاریخچه شرم آور تحریم ها غرب هنوز به عنوان ابزار مناسبی به آن می نگرد.در سوی دیگر اگر چه هزینه واقعی و کشتارهای واقعی جنگ آمریکا در عراق مشخص نشده است اما مرگ و میر ناشی از تحریم ها  این دهه را دارد به دهه مرگ و کشتار تبدیل می کند و نکته جالب تر آن می باشد که این کشتار به نحو نابرابرانه ای افراد غیر نظامی را هدف قرار داده است.
یک دهه پس از اشغال عراق گرچه اغلب تحریمهای وضع شده بر سر عراق برداشته شده است با این حال عراق هنوز در تلاش است تا بقایای تحریم های باقی مانده پس از جمله عراق به کویت که توسط سازمان ملل وضع شده است را بردارد اگر این تحریم ها با هدف فشار وارد کردن بر دولت صدام بوده است در شرایط کنونی که ده سال از سقوط او و هفت سال کشته شدن او می گذرد بسیار احمقانه و نامعقول است که این تحریم ها هنوز برنداشته شده است.
برای متجاوزان  تحریم ها ابعاد و مقیاس کم تری از جنگ نظامی دارد.هم چنین به نسبت جنگ نظامی  ارزان تر است و در صحنه بین الملل کم تر ایجاد حساسیت خواهد کرد بنابراین تحریم به مثابه هسته ی اصلی مجازات های به هم پیوسته با وجود همه مشکلات اخلاقی و اجراییش  و شکست هایی که در اجرای آن وجود داشت است از اولین گزینه های غرب برای مقابله با کشورهای دیگر می باشد.
استدلال طرفداران تحریم به دو صورت مطرح می شود:اولین استدلالی که معمولا وقتی درباره وضع تحریم های جدید بر ایران بحث می شود گفته می شود که این تحریم ها باعث می شود تا هدف های مورد اصابت قرار داده شده در زمینه اقتصادی و دیپلماسی ضعیف شوند و  این فشار آوردن ها برای جلب موافقت این کشورهاست.
دومین استدلالی که در اینجا برای دفاع از تحریم ها مطرح می شود بیش تر در مورد دفاع از تحریم های وضع شده بر عراق مطرح می شود.استدلالی که در اینجا برای توجیه وضع کردن تحریم های مجازاتی علیه عراق مطرح می شود این است که تحریم ها در این گونه کشور های باعث می شود تا با تشویق جامعه جهانی مردم این کشورها دست به قیام عمومی بزنند و یا کشورشان را مجبور به ایجاد تغییرات در حکومت خود کنند.
اما واقعیت چیست؟واقعیت آن است که تحریم های بین المللی بر کشور ها بیش ترین تاثیر خود را بر مردم فقیر و غیر سیاسی کشورها خواهد گذاشت.طبیعتا این طبقه ها نمی توانند بر سیاست گذاری های کشورشان به اندازه کافی موثر باشند.
در پیش گرفتن سیاست تحریم به جای سیاست های سازنده و مثبت و تعاملی گرچه می تواند که کشورهای هدف را برای حمله نظامی ضعیف کند و یا موجب فروپاشی اقتصاد آنها شود . اما در راه خود بسیاری از افراد بی گناه را تحت تاثیر قرار می دهد و زندگی بسیاری را نابود می کند.تاریخ تحریم ها نشان داده است که نمونه بزرگی را نمی توانیم نام ببریم که تحریم ها کشورهای وضع کننده را به طور کامل به اهدافشان رسانده است.
پس از این زمان و با رشد روز افزون گروه های مدنی ضد تحریم در سراسر جامعه جهانی با سختی های جدیدی نیز رو به رو است.فجایع انسانی تحریم اکنون بیش از پیش به گوش مردم جهان خواهد رسید و افکار عمومی جهان ترمز های بیش تیر را پیش روی ماشین تحریم قرار خواهد داد.
غرب پس از این باید تاریخچه غیرانسانی تحریم ها را در پیش روی خود قرار دهد و از شکست های خود در تحریم های قبلی پند گیرد.باید باور کرد که تجرم ها دیگر به سادگی نمی توانند غرب را به مقصود خود برساند
 


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی