پانوشت

میزگرد دانشجویی با موضوع انرژی هسته ای

پنجشنبه, ۲۰ مهر ۱۳۹۱، ۰۳:۰۲ ق.ظ

ماهنامه حیات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام

میزگرد با حضور:

مسعود فروغی سردبیر سایت خبرنامه دانشجویان ایران

محمد میثم نداف پور دبیر واحدسیاسی بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام

محمد ثنایی فر فرمانده اسبق بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام

علی جمشیدی:دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل دانشگاههای سراسر کشور


سوالات

1-با توجه به اینکه همکاری ما باآزانس انرژی اتمی سود قابل توجهی برای ما نداشته است وتاثیری در جلوگیری از تحریم ها نداشته است واز طرفی می دانیم که کشورهای استکباری بر این آژانس ودبیر کل آن تاثیر گذارند بهتر نیست از ما برای مقابله به مثل از ان پی تی خارج شویم؟ 

2-تا چه حد می توانیم ادعا کنیم که مقاومت ما باعث پیش رفت ما خواهد شد؟به عبارتی دیگر اگر مقاومت ما باعث حمله به مراکز اتمی ما شود نه تنها بسیاری از زحمات ما به هدر خواهد رفت بلکه موج خسارات بیش‌تری نسبت به وضعیتی که انرژی هسته ای نداشته باشی خواهد داشت پاسخ شما به این ادعا چیست؟

3-چه دلیل وجود دارد که مردم ایران نیز به روند کنونی راضی هستند؟پاسخ شما به کسانی که درخواست رفراندم هسته ای دارند چیست؟ 

4-رهبر انقلاب در سخنرانی فرمودند ما دنبال سلاح هسته ای نیستیم وبعد ازآن اشاره کردند که در هر سطحی به ما حمله شود به آنها حمله می کنیم پرسشی که به وجود می آید این است که اگر دشمن با سلاح اتمی به ما حمله کند واکنش ما چه خواهد بود؟

با توجه به اینکه همکاری ما باآزانس انرژی اتمی سود قابل توجهی برای ما نداشته است وتاثیری در جلوگیری از تحریم ها نداشته است واز طرفی می دانیم که کشورهای استکباری بر این آژانس ودبیر کل آن تاثیر گذارند بهتر نیست از ما برای مقابله به مثل از ان پی تی خارج شویم؟ 

فروغی:استراتژی ایران در قبال مسائل گوناگونی که غرب علیه کشور در سطح افکار عمومی جهان می‌سازد بر دو پایه بنا شده است؛ اول اینکه افکار عمومی جهان «ایران» را کشوری مستقل و در عین حال اهل تعامل‌های بین‌اللملی و متعهد به سازوکارهای قانونی جهانی بدانند؛ دوم اینکه افکار عمومی داخلی مسیر کشور را ضمن اینکه در مسیر پیشرفت و استقلال بدانند در خط خطرناک و به قولی پرریسک برای کشور ندانند.

باید دانست تمام رفتارهای ایران در سطح کلان بر این دو مبنا بنا شده است، راهی که تاکنون استقلال و حیثیت کشور را حفظ کرده است و موجب پیشرفت‌های علمی شده و از آن سو بهانه به دست دشمنان کشور نداده است، حال باید توجه داشت که اهرم خروج از چهارچوب‌های ظاهری مانند ان.پی.تی می‌تواند برگ برنده ایران در زمانی باشد که دو هدف بالا در بالاترین سطح دست یافتنی شده باشد، به نظر من زمان استفاده از این اهرم فشار به غرب در سطح چانه‌زنی و در سطح عملی متفاوت است و تا زمان عمل نیز کمی وقت داریم.

نداف پور: مکتب ما و انقلاب اسلامی به عنوان بنیادهای فکری و نرم افزاری بر همه ثابت کرده است که راه مقابله با زیاده خواهی دشمنان، چیزی جز سیاست تهاجمی نیست و هر جا که ضربه ای خوردیم حاصل یک عقب نشینی بوده است. 
قطعا باید در مقابل تمام این سیاست ها هوشیارانه و البته تهاجمی و بر مبنای عزت انسانی واکنش نشان دهیم. حضور ایران در آزانس که مستلزم آن پذیرش ان پی تی است، دارای نقاط قوت فراوانی بوده است و در یک جمله کوتاه عرض کنم که اتفاقا علت تصویر نادرست از ملت و دولت ایران در صحنه بین المللی، عدم حضور فعال ایران و تفکر انقلاب اسلامی در سطح دنیاست. چنان چه معمار کبیر این انقلاب با وجود این که سازمان های بین المللی را مترسک آمریکایی ها می نامید، در مقابل عدم اعطای حق عضویت ایران به سازمان های بین المللی به شدت مخالفت کرد و مسوولین را به حضور در صحنه های بین المللی و صدور انقلاب تشویق کرد.
پس راه مقابله با غرب خروج از این فرصت ها نیست و باید با قدرت تمام و البته با حفظ عزت نفس (نه به مانند ترکیه) در مجامع بین المللی حضور داشت. چنان چه تمام این صحنه ها که برای ذلت ایران طراحی می شود، نهایتا به فرصت عظیمی برای ایران تبدیل می شود.
اما راه مقابله با مثل می تواند در این موضوع هم جدی ایران برای اجبار الحاق آمریکا به ان پی تی باشد.( اتفاقا اذعان می کنیم که رژیم صهیونیستی چون کشور محسوب می شود، لزومی به امضای این پروتکل ندارد) اما باید نسبت به هزاران کلاهک هسته ای اسراییل هم جامعه جهانی را هشدار داد و تقاضای الحاق آمریکا به ان پی تی را بدهیم.

 

 

 تا چه حد می توانیم ادعا کنیم که مقاومت ما باعث پیش رفت ما خواهد شد؟به عبارتی دیگر اگر مقاومت ما باعث حمله به مراکز اتمی ما شود نه تنها بسیاری از زحمات ما به هدر خواهد رفت بلکه موج خسارات بیش‌تری نسبت به وضعیتی که انرژی هسته ای نداشته باشی خواهد داشت پاسخ شما به این ادعا چیست؟

 

فروغی: ورود ایران به باشگاه کشورهای هسته‌ای دنیا دقیقا قانع کننده ترین دلیل پیروزی مقاومت است، چه آنکه ما به خوبی از نیت غرب برای مخالفت با پیشرفت ایرانی که «اسلامی» شده است آگاهیم و می‌دانیم تنها راه حفظ پیشرفت‌ها ضمن داشتن رویکرد فعلی انقلاب در دفاع از مستضعفین عالم، مقاومت است.

البته پیشرفت ایران به حدی رسیده است که وارد کردن خسارت‌های دفعی به آن به اذعان مقام‌های امنیتی صهیونیستی- امریکایی نمی‌تواند موجب لغو پیشرفت‌های ایران ‌شود و بالعکس موجب اثبات حقانیت ایران در جهان و داخل کشور مبنی بر دشمنی غرب علیه خودش می‌شود.

برای تکمیل مطلب باید اشاره کنم به نظر مئیر داگان" رئیس سابق سرویس اطلاعاتی اسرائیل می‌گوید: حمله "پیشگیرانه" علیه ایران احمقانه است.

 

 

محمد ثنایی فر: الف) مقاومت تا زمانی که مبتنی بر اصول باشد همواره باعث پیشرفت خواهد شد. برای تبیین این عبارت توجه به دو نکته ضروری است:

1- اصول اگر جامع باشد خودش امکان تدبیر به نحو احسن را فراهم می‌آورد. هم صلح امام حسن(ع) مبتنی بر اصول بود و هم جنگ امام حسین(ع) مبتنی بر اصول. قطعاً نباید با ملاک‌های ظاهری اصول را فهمید و یا مقاومت را تفسیر کرد. بعضی اوقات مقاومت بدون پافشاری بر اصول و عدم حسن تدبیر ناشی از حماقت می‌باشد نه شجاعت و پایمردی.

2- باید ملاک پیشرفت را مشخص نمود تا در قضاوت درباره ترجیح یا عدم ترجیح مقاومت دچار اشتباه نشویم. پیشرفت یک مقوله هنجاری است و نمی‌توان با نگاه صرفاً جامعه شناختی بدان توجه نمود.

ب) اگر مراد از پافشاری بر روی حقوق هسته‌ای صرفاً داشتن برق هسته‌ای باشد شاید بتوان گفت که نباید خیلی مقاومت کرد ولی اگر این پافشاری نماد یک هویت باشد و ثمره آن بسیار بیش از برق هسته‌ای باشد دیگر نمی‌توان از بین رفتن این تاسیسات را به مثابه هدر رفتن زحمات بدانیم.

امروز پیگیری انرژی هسته‌ای نماد توانستن، نماد غرور و حیثیت ملی و نماد کارآمدی مقاومت در مقابل نظام سلطه است که در صورت موفقیت همه عرصه‌های کشور را که ناظر به فلسفه وجودی انقلاب می‌باشد تحت تاثیر قرار می‌دهد. مسامحتاً می‌توان گفت شکست در این مقاومت به گونه‌ای حیات ناظر به آرمانهای انقلاب را در معرض خطر قرار می‌دهد.

شکست در این عرصه دارای تاثیرات جهانی است به گونه‌ای که امروز می‌توان گفت مسئله هسته‌ای ایران در صدر مسائل جبهه جهانی کفر در مقابل جبهه حق خواهد بود. شکست ما باعث ناامیدی جبهه مستضعفین جهان خواهد شد. در مقابل پیروزی در آن مساوی و مساوق پیروزی جهانی جبهه حق خواهد بود.

 

علی جمشیدی: مگر ملت ایران جنگ ندیده است. مگر ملت ایران تجربه نکرده است. مطمئن باشید که اگر غرب می توانست تا الان حتما حمله نظامی را در دستور کار خود قرار داده بود. مگر جنگ تحمیلی نبود ؟؟؟ بدتر از آن؟؟ این همه ترور این همه گروهک نظامی و منافقین و ریگی و ...

غرب از مقابله با ایران عاجز شده. آیا این دلیل کافی نیست که دولت اشغالگر صهیونیستی که روزی ادعای نیل تا فرات داشت الان دور خود را از ترس دیوار کشیده است؟

. همچنین کشوری قدرت حمله حمله به کشور دیگری را دارد؟ پنجمین قدرت نظامی جهان نتوانست در مقابل یک گروه کوچک نظامی به نام حزب الله پیروز شود حال می خواهد به ایران حمله کند؟. یا ایالات متحده!! آنها خوب میدانند که به خطر انداختنتد منافع ملت ایران مساوی نابودی تمام منافع آنها در کل جهان خواهد بود. آنها خوب میدانند که شلیک یک تیر به سمت ایران مساوی آتش گرفتن قطره قطره نفت صادرتی خاورمیانه برای آنهاست. اینها همه دلایلی است که اثبات میکند آنها حاضر نیستند برای جلوگیری از پرونده هسته ای ایران موجودیت اسرائیل یا امنیت انرژی خودشان را به خطر بیاندازند.

اما مقاومت که قسمت اول سوال بود. باید بگویم همین که بالاخره خودمان توانستیم راکتور طراحی کنیم یا در حوزه پژوهش های بنیادین یا داروسازی یا پتروشیمی و نفت و ..... توانستیم به خودکفایی برسیم خودش یعنی موفقیت. اینکه اگر اینچنین تحریم هایی علیه هر کشور دیگری وضع میشد کشور سقوط میکرد و ما به هر نحوی که بوده به لطف خدا سرپا هستیم خود یعنی پیشرفت. ما در بسیاری از علوم مثل بسیاری از شاخه های پزشکی فعلا در صدر کشورهای جهان هستیم و انشالله  جایگاهی بی نظیر در میان کشورهای جهان در آینده ای نه چندان دور برای ما دور از دسترس نخواهد بود

نداف پور: این سوال برای هر قشری پاسخ خاص خود را دارد. پاسخ حقیقی و قدری با رنگ و بوی سیاسی اش، این است که قطعا غرب جرآت نمی کند که به ایران حمله کند. الحمد لله توان نظامی ایران بیش از آن چیزی است که آمریکایی ها تصور کنند که می توانند مثل عراق و افغانستان آن را شکست دهند و علاوه بر آن بحران های داخلی آمریکا یا اسراییل اجازه چنین غلطی را به آن ها نمی دهد. پس خطر حمله قطعا مردود است و می بینیم به یک بازی رسانه ای صرف تبدیل شده است که همواره با یک سخنرانی غرور آمیز رهبر شجاعمان، تمام این بازی ها تمام می شود.

اما اگر باز هم احتمال این هزینه ها هم وجود داشته باشد، چیزی که جمهوری اسلامی را از دیگر کشورها و حتی مکتب ها جدا میکند، این است که در شرایط بدر و خیبر که هیچ، در شرایط شعب ابی طالب هم اگر اتفاق بیفتد (که امروز ایران این گونه نیست) عزت یک انسان بیش از این است که خود را نزد امام جائر خفی کند. پایان آن هم قطعا پیروزی است و این، وعده خداست که ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم. 

 

چه دلیل وجود دارد که مردم ایران نیز به روند کنونی راضی هستند؟پاسخ شما به کسانی که درخواست رفراندم هسته ای دارند چیست؟ 

 

 

علی جمشیدی: اگر قرار باشد برای هرمساله ای در کشور رفراندم برگزار شود که سنگ روی سنگ بند نمی شود. ثانیا ما در کشوری زندگی میکنیم که از بدا تاسیس تا کنون به طور میانگین هر سال یک انتخابات داشته ایم. البته ما فراموش نمی کنیم که ملت ایران در انتخابات های دهه هشتاد چه بلایی به سر کسانی آورد که موضعی مخالف با روند کنونی داشتند. این عبرتی است برای همه افراد سست عنصری و خیال پردازی که فکر میکنند کوتاه آمدن در مقابل غرب موجبات همراهی و دوستی و یاری آنها با ماست. تاریخ نشان داده که هرکجا ملت ایران قدمی کوتاه آمده آنها صد قدم به پیش آمده اند و ذره ای از خباثت آنها و ظلم آنها نسبت به ملت ما کم نشده است. این خیال

خامیست که روزی غرب دوست واقعی ملت ایران شود.

فروغی: فرهنگ عمومی مردم ایران در یک باور عمیق مذهبی ریشه دارد، فرهنگی که مقاومت در برابر دشمن «زورگو» را می‌پسندد و در مقابل فشارهای خارجی واکنش شدیدی نشان می‌دهد، این باور فرهنگی بعلاوه تجربه عینی شده در 33 سال اخیر به افکار عمومی مردم ایران یاد داده است که هرزمان در برابر غرب کوتاه بیاید سطح درخواست‌‎های دشمن زیادتر می‌شود و این مسئله به هیچ وجه برای ایرانی‌ها خوشایند نیست.

این مسئله روانی را به نتیجه بخش بودن «مقاومت» برای کشور در ساحت پیشرفت اضافه کنید، خواهید دید که افکار عمومی ایران برای این پافشاری به ایستادگی بر نظرش دلایل منطقی زیادی دارد، چه آنکه دربازه زمانی عقب نشینی دولت اصلاحات در مسئله هسته‌ای جبهه علمی کشور در این عرصه و حتی برخی دیگر از مسائل با جلورفتن و پیشرفت خداحافظی کرده بود!

نداف پور: شگرد رفراندوم برای چنین مساله ملی  تهاجم رسانه ای بسیار خوبی است که خبر آن دل ملتها را شاد خواهد کرد که در مقابل تحریم های یک جانبه، ملت ایران هنوز مقاومت دولتمردان خود را تایید می کنند. اما این که جزئیات رفراندوم چه باشد، موضوع ظریفی است که باید دقت شود. فی الحال موضوع پخته ای به ذهن نمی رسد

 

 

 

رهبر انقلاب در سخنرانی فرمودند ما دنبال سلاح هسته ای نیستیم وبعد ازآن اشاره کردند که در هر سطحی به ما حمله شود به آنها حمله می کنیم پرسشی که به وجود می آید این است که اگر دشمن با سلاح اتمی به ما حمله کند واکنش ما چه خواهد بود؟

محمد ثنایی فر: برای درک نظر حضرت آقا باید صحبت‌ها را در کنار هم قرار داد و به نظر می‌رسد حرمت استفاده از سلاح هسته‌ای که قبلا توسط رهبری اعلام شده به عنوان قید این جمله مدنظر قرار می‌گیرد.

احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای در عالم واقع تقریبا صفر است. رهبرانقلاب نیز در جایی به این مسئله اشاره داشته‌اند و حتی فرموده‌اند که نگهداری سلاح هسته‌ای نیز هزینه مالی و سیاسی و فرهنگی بالایی دارد که منطق ما آن را نمی‌پذیرد. بر این اساس حمله هسته‌ای به ایران در عالم واقع غیرممکن می‌باشد و به گونه‌ای پاشنه آشیل نظام سلطه خواهد بود.

با این مقدمات مراد از سطح، ناظر به کنشگران عرصه حمله نظامی و وسعت حمله می‌باشد به عنوان مثال در صورت حمله، هر کشوری که به گونه‌ای در این حمله شریک باشد چه اقتصادی، چه اطلاعاتی و چه نظامی مورد حمله ما قرار می‌گیرد.

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی